Nadrzędny System Sterowania MACS
WaterMarek wraz z firmą DP System Sp. z o.o. jest współtwórcą innowacyjnego systemu sterowania oczyszczalnią ścieków MACS (ang. Model-based Advanced Control System) dedykowanego dla komunalnych i przemysłowych oczyszczalni ścieków.
Zaawansowany nadrzędny system sterowania MACS to narzędzie stanowiące połączenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i programistycznych, którego celem jest poprawa efektywności technologicznej i energetycznej procesu oczyszczania ścieków, jak również optymalizacja kosztów eksploatacyjnych.
Procesy zachodzące na oczyszczalni są skomplikowane, wielowymiarowe i silnie nieliniowe, a więc popularnie stosowane tradycyjne liniowe regulatory PID nie są wystarczające do optymalnego sterowania takimi procesami i ich efektywnej optymalizacji. Moduły systemu sterowania MACS wykorzystują różne regulatory: modele matematyczne procesów, predykcyjne wielowymiarowe i adaptacyjne regulatory MPC (ang. Model Predictive Control), regulatory oparte na logice rozmytej (ang. Fuzzy Logic), oraz tam gdzie to jest wystarczające, tradycyjne regulatory PID. Każdy z modułów jest każdorazowo dostosowywany do potrzeb konkretnego obiektu uwzględniając istniejące ograniczenia techniczne i technologiczne.
Architektura MACS pozwala na wprowadzanie modyfikacji i rozbudowy systemu w czasie jego eksploatacji. MACS współpracuje z oprogramowaniem wizualizacyjnym i urządzeniami pomiarowymi dowolnych producentów oraz wykorzystuje standardowe protokoły komunikacyjne takie jak Modbus, Profinet, EtherNet/IP, czy Profibus. Implementacja MACS nie wyklucza pozostawienia istniejącego na oczyszczalni ścieków sposobu sterowania.
Sercem systemu jest MACS-BOX – dedykowany, niezależny komputer przemysłowy, który posiada własny graficzny interfejs użytkownika. System sterowania może być obsługiwany bezpośrednio z istniejącego na obiekcie programu wizualizacyjnego lub zdalnie poprzez bezpieczne łącze internetowe. MACS BOX wykorzystuje istniejącą sieć przemysłową oczyszczalni. Komunikuje się z urządzeniami pomiarowymi i wykonawczymi poprzez sterowniki lokalne oraz zbiera i archiwizuje dane z całego obiektu. Informacje te wykorzystywane są do realizacji zaawansowanych algorytmów sterowania i optymalizacji procesu technologicznego.
Zakres dostawy systemu sterowania MACS obejmuje:
Analiza przedwdrożeniowa
Kompleksowa analiza techniczno-technologiczna istniejącego systemu oczyszczania ścieków oraz AKPiA w celu określenia zakresu prac niezbędnych do implementacji i właściwej konfiguracji systemu sterowania
Dobór urządzeń
Dobór niezbędnych urządzeń pomiarowych i ich montaż we właściwych lokalizacjach
Dobór algorytmów
Dobór odpowiednich algorytmów i odpowiadających im trybów sterowania
Implementacja systemu
Implementacja systemu z odpowiednio dostosowanymi do danego obiektu i sparametryzowanymi modułami i trybami sterowania z uwzględnieniem doświadczeń eksploatacyjnych oraz potrzeb i wymagań operatora oczyszczalni
Roczny nadzór technologiczny
Roczny nadzór technologa nad funkcjonowaniem systemu sterowania w celu jego dostrojenia i optymalizacji.